Vzdálený přístup team

Zabezpečený přenos komunikace pro vizuální podporu s nastavením.

Telefonická podpora
800 205 205

Potřebujete se poradit nebo zeptat?

Rychlý dotaz
Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely jednání o poskytnutí investičních služeb a zasílání obchodních sdělení a seznámil/a jsem se s informacemi o ochraně osobních údajů a těm rozumím.

Podpora
Podpora
pro vaše výhodné
online obchodování
800 205 205

Vzdělávání

Páteční obchodní seance 8. 3. 2019

8.3.2019

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek počtvrté v řadě oslabily. Byla to zejména reakce na zprávu Evropské centrální banky, že odkládá zvyšování úrokových sazeb a že nabídne nové půjčky komerčním bankám. Tím se mezi investory ještě zvýšily obavy ze zpomalení globálního ekonomického růstu. Akcie na začátku roku silně rostly díky naději na obchodní dohodu mezi USA a Čínou a očekávání, že americká centrální banka bude méně agresivní při zvyšování úrokových sazeb. Nyní se však růst zastavil. Index S&P 500 letos posílil zhruba o deset procent, investoři však nyní uvádějí, že není jasné, co by mohlo být dalším impulzem k růstu cen akcií.

ECB nechá sazby beze změn až do r. 2020 a začne poskytovat TLTRO III

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek oznámila, že minimálně do konce letošního roku zůstanou sazby beze změny (hlavní sazba 0,00 %; depozitní sazba -0,40 %). Dosud ECB připouštěla, že sazby nebude měnit do konce letošního léta. Vedle toho ECB začne bankám od září následující 2 roky poskytovat nové podpůrné půjčky (TLTRO –III). Uvolnění měnových podmínek Draghi odůvodnil výrazným snížením ekonomického výhledu. V letošním roce ECB očekává růst 1,1 % (dosud 1,7 %) a inflaci 1,2 (dosud 1,6 %), snížen byl výhled i pro rok 2020. Prezident ECB Draghi odmítl, že ECB jednala o využití dalších nástrojů (snížení sazeb, nové QE apod.). I když trhy očekávaly, že zasedání ECB bude holubičí, nakonec celkové vyznění překvapilo kvůli negativnímu výhledu.

Cílené dlouhodobější refinanční operace (TLTRO) jsou jedním z mimořádných nástrojů měnové politiky ECB. Prostřednictvím TLTRO poskytujeme bankám dlouhodobé úvěry a motivujeme je ke zvýšení objemu úvěrů podnikům a spotřebitelům v eurozóně. Tímto způsobem se usnadní návrat míry inflace ve střednědobém horizontu na úroveň pod 2 %, ale blízko této hodnoty. První série TLTRO byla zahájena v roce 2014. Druhá pak v březnu 2016.

ECB Mario Draghi

ECB Mario Draghi