Vzdálený přístup team

Zabezpečený přenos komunikace pro vizuální podporu s nastavením.

Telefonická podpora
800 205 205

Potřebujete se poradit nebo zeptat?

Rychlý dotaz
captcha
Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely jednání o poskytnutí investičních služeb a zasílání obchodních sdělení a seznámil/a jsem se s informacemi o ochraně osobních údajů a těm rozumím.

Podpora
Podpora
pro vaše výhodné
online obchodování
800 205 205

Zprávy z trhů

Privatizace v Řecku

31.8.2015

Autor: Jakub Švábenský

Pokusy Řecka prodat miliardy eur aktiv ztroskotaly. Řecká vláda má v plánu prodej majetku. Fond, který je součástí třetí finanční výpomoci, je opět jedním z pilířů hospodářského oživení Řecka a premiér Alexis Tsipras bude usilovat o další mandát ve volbách dne 20. září.

„Řecký privatizační program zahrnuje obrovské množství nevyužitých pozemků, které ji odlišují od podobných programů v jiných zemích,“ řekl Costas Mitropoulos, generální ředitel řeckého rozvojového fondu (Hellenic Republic Asset Development Fund) a nyní i výkonný ředitel společnosti PricewaterhouseCoopers.

Vládní předchozí pokus o navýšení o 50 miliard eur prodejem aktiv jako jsou letiště, přístavy a nemovitosti na plážích selhal. Přijít s plánem rozvoje a převést jej na hotovost může trvat až 15 let, tvrdí Costas Mitropoulos.

Nelegální nemovitosti

Řecký rozvojový fond nikdy nebyl blízko ke splnění svého cíle z části proto, že mnoho pozemků není označeno a Řecko nemá centralizovaný katastr nemovitostí. Když úředníci navštívili jeden pozemek v přímořské oblasti, který byl určen k prodeji, tak objevili tisíce nelegálních staveb.

Zemi byl udělen úvěr nového privatizačního fondu na 86 mld. eur. Evropský mechanismus stability, který poskytuje půjčku, tvrdí, že maximální vážený průměr splatnosti úvěru je 32,5 let. Řečtí úředníci budou moci využít dodatečného času k vyřešení vlastnických problémů. To může také umožnit trhu s nemovitostmi zotavit se z 36% propadu od roku 2007. Prodeje aktiv, které byly dokončeny v posledních pěti letech, byly nejjednodušší z hlediska politických a společenských výzev, uvedl MMF v hodnocení Řecka o udržitelnosti dluhu v červnu tohoto roku. Odhaduje se, že Řecko bude moci privatizovat asi 500 milionů eur aktiv ročně v průběhu několika příštích let.

Zdroj: Bloomberg.com